برای رفع نم خانه باید چکار کنیم ؟ دلایل نم در کف خانه

رطوبت یک مشکل رایج برای بسیاری از خانه هاست، مخصوصا خانه هایی که در مناطق مرطوب قرار دارند. نم و رطوبت داخل منزل بیش از 60 درصد تا 70 درصد است. که مقدار آن بالاست و می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.

هیچ چیز بدتر از رطوبت خیس در کف و دیواره های خانه نیست. که می تواند کف زمین شما را خراب کند و باعث ایجاد مشکل شود و مخصوصا ساختمان هایی که چند طبقه است این مشکل خطرناک تر است. زیرا نم و رطوبت کف خانه باعث ریختن سقف در طبقه پایین می شود.

در این مقاله قصد داریم راه های برای رفع نم خانه را برای شما ارائه دهیم.

عوراض و تاثیرات منفی نم و رطوبت در کف خانه :

در این اینجا فقط به چند مورد اشاره می کنیم:

 • بوی بد
 • مگس ها
 • باکتری ها و قارچ ها
 • رطوبت و کپک روی وسایل خانه
 • کپک روی دیوارها و گوشه های دیوار

بعضی از افراد به خاطره این مشگلات نم و رطوبت در کف خانه را ترک می کنند. بیشترین رنج را کسانی می برند که دارای آلرژی و بیماری های تنفسی هستند. به همین دلیل باید خیلی زود از دست این نم خلاص شویم.

حرفه ای ترین اکیپ تشخیص ترکیدگی لوله آب در تهران در سایت تشخیص کار

 

روش های رفع نم خانه و رطوبت حاصل از آن:

تهویه:

این یکی از مهم ترین توصیه است باید در خانه های خود از تهویه استفاده کنید. به خصوص در مناطق مرطوب سعی کنید تا آنجایی که می توانید پنجره ها را باز کنید و فرش ها را کنار بزنید یا بردارید تا کف خانه هوا بخورد.

اگر کافی نیست می توانید از فن برای تازه نگه داشتن خانه استفاده کنید. توصیه می شود از تهویه خیلی استفاده نکنید هوایی که نفس می کشید باید رطوبت لازم را برای جلوگیری از بیماری ها و خشک نشدن بینی را داشته باشد.

وسایل رطوبتی را تشخیص دهید:

اگر در خانه ی خود جایی پر از رطوبت را پیدا کردید باید سعی کنید دلیلش را پیدا کنید. اگر لوله های شکسته و دارای نشتی وجود داشته باشد و غیر قابل مشاهده باشد با لکه های که روی دیوار به مرور زمان رشد می کنند نشانه ی ترکیدگی و نشتی در لوله های منزل شماست. به یاد داشته باشید اگه این نشتی را به زودی اصلاح و جلوگیری نکنید هر روز بدتر و بدتر خواهد شد و باعث خسارت های زیادی نیز می شود.

روش رفع نم خانه و رطوبت با نمک:

جالب است بدانید این کار شدنیست.

یک ظرف کم عمق و یک کیلو نمک احتیاج دارید به سادگی نمک را در ظرف بریزید و بعد از چند روز خواهید دید رطوبت را چگونه به خود می کشد ، نمک جذب بسیار بالایی دارد علاوه بر این که در رفع نم خانه استفاده می شود می توانید از آن برای از بین بردن لکه های لباس هم استفاده کنید. وقتی دید که رنگ نمک تیره و سیاه شده آن را عوض کنید این نمک خراب شده و رطوبت زیادی را به خود جذب کرده است.

از رطوبت گیر استفاده کنید:

این دستگاه برای مناطق بارانی و سرد است. که این منطقه رطوبت بالایی دارد. در این مناطق هدایت و چرخش هوا در خانه کمتر وجود دارد. اگر می خواهید از رطوبت خانه خود خلاص شوید و نفسی راحت بکشید می توانید از این دستگاه استفاده کنید.

نگران قبض برق خود نیز نباشد که این دستگاه های رطوبت گیر مانند دستگاه های تهویه برق مصرف می کنند و در اندازه و ظرفیت های مختلف در دسترس می باشد و می توان از آن استفاده کرد.

نکاتی برای جلوگیری از رطوبت و رفع نم خانه:

روش کاری سالم برای رفع نم و رطوبت در کف و دیواره های خانه:

 • از فن ها برای تهویه استفاده کنید.
 • نصب فن ها و بادگیر در اتاق زیر شیروانی نیز می تواند مفید باشد.
 • مطمئن شوید که هوای فن در آشپزخانه، حمام، و اتاق خشکشویی به سمت بیرون می رود.
 • تعداد افراد داخل خانه می تواند بر میزان رطوبت هوا نیز تاثیر بگذارد. تنفس یک فرد در حدود یک ساعت، می تواند یک فنجان آب تولید کند.
 • دمای محیط را افزایش دهید زیرا هوای گرم می تواند رطوبت بیشتری را حمل کند و در خود نگه دارد و از رطوبت مقداری جلوگیری کند.
 • آیا خانه خود را بسیار خنک تر از دمای پیشنهاد شده نگه می دارید؟ اگر پاسخ بله باشد، تنظیمات جزئی سطح رطوبت به راحتی قابل تنظیم است.
 • اگر علاقه ای به داشتن فن یا سیستم تهویه ندارید، می توانید یک پنجره را برای چند دقیقه باز نگه دارید تا هوای خشک داخل شود، کف خانه و دیواره ها شوره و کپک نزند. به خصوص در حمام هایی که برای دوره های طولانی تری در رطوبت اضافی قرار دارند.

تشخیص نم و رطوبت در کف خانه:

تشخیص نم و رطوبت یکی از نگرانی های افراد است که با آن مواجه می شوند . عوامل خیلی زیادی می تواند در نم و رطوبت دخالت داشسته باشند. تشخیص ندادن به موقع و برطرف نکردن این نم و رطوبت ها می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

نم توالت، نم حمام، نم دیوار و کف یکی از رایج ترین مورد هاست. از مهم ترین و بارزترین آثار نم و رطوبت در خانه تغییر رنگ ، فرو ریختن گچ سقف و دیوارها ، ایجاد بوی نم و رطوبت می باشد، حتی باعث آسیب زدن به شالوده ها هم می شود.

ترفند های جدید برای رفع نم خانه و رطوبت آن:

 • هنگام پخت و پز، هود و هواکش را روشن کنید.
 • در نهایت، باید چیزهایی مانند روشنایی طبیعی و هوا را در خانه تان بررسی و چک کنید.
 • شما باید پنجره ها و درها را در مناطقی قرار دهید که اجازه می دهد نور خورشید به آنها برسد.
 • همچنین باید مبلمان خود را طوری بچینید تا هوا در خانه شما به راحتی گردش کند.
 • لباس های خود را در بیرون از خانه برای خشک شدن آویزان کنید.اگر در داخل پهن کنید، رطوبت در سراسر خانه پخش خواهد شد.
 • گیاهان زیادی در یک جای خانه نگذارید. این ممکن است باعث ایجاد رطوبت نیز شود، که بخار دقیقا از این عناصر بیرون می آید.

 

 

سیستم گرمایش از کف برای از بین بردن همیشگی نم در کف ساختمان:

بهترین و مهم ترین تکنولوژی مدرن گرمایش از کف ساختمان این است که توزیع تمام گرمای در کل خانه به صورت یکسان و مساوی است. در سیستم های سنتی مانند بخاری و یا پکیج دیواری همیشه در یک جا گرما تولید می کند و افراد خانه در یک جا متمرکز می شوند و سایر جاهای خانه سرد است و باعث نم و رطوبت خانه می شود.

با سیستم گرمایشی از کف شما دیگر نیاز نیست که در شرایط مختلف دمای سیستم را کم و زیاد کنید و با توجه به شرایط آب و هوای این سیستم کار خود را انجام می دهد. و باعث جلوگیری نم و رطوبت در کل خانه نیز می شود.

دیگر اثری از شوره نم بر روی دیوار خانه و یا عرق کردن کف خانه وجود ندارد. برای افراد بیمار که به نم و رطوبت آلرژی دارند با این سیستم چون گرما از پایین به بالا می رود باعث می شود اول قسمت پایین گرم شود چون گرما همیشه به سمت بالاست. و جسم انسان با این سیستم سازگاری دارد.

رطوبت را کاهش دهید:

یکی از مهم ترین دلایلی که می تواند باعث بروز این مشکل شود رطوبت خانه است در بعضی از خانه ها از وسایل و تجهیزات افزایش رطوبت استفاده می شود. که بهتر است از این وسیله کتر استفاده کرد.

یکی دیگر از راه های کاهش رطوبت باز کردن پنجره هاست که باعث می شود تا رطوبت خانه خارج شود. و این کار فقط در روزهای آفتابی امکان پذیر است و در روز بارانی با باز کردن پنجره باعث می شود رطوبت خانه بیشتر شود. تا آنجایی که امکان دارد از یک موردی که توضیح می دهیم استفاده کنید.

لباس را سریع خشک کنید:

بیشتر خانه های امروزی آپارتمانی شده اند و دیگر از فضایی برای آویزان کردن لباس ها وجود ندارد. خانم ها مجبورند لباس های شسته شده را در داخل خانه خشک کنند. که این یک مشکلی برای به وجود آمدن نم در خانه و دیواره ها و کف می شود.

دیگر مواردی باعث رطوبت بیشتر در خانه می شود لباس هاس خیس در فضای خانه است. اگر از لباس شویی خشک کن استفاده کنید بعد از شستن لباس می بینید که لباس کمی نم دارد و سریع خشک می شود ولی لباس خیس رطوبت آن خیلی بیشتر است.

اگر مشکل نم و رطوبت کف خانه از ترکیدگی لوله های آب باشد:

ممکن است در قسمتی از ساختمان یا همسایگان شما ترکیدگی لوله اتفاق افتاده باشد و نم به خانه شما رسیده باشد یا شاید ترکیدگی در لوله های کف خانه شما باشد و یا لوله های شوفاژی که در زیر کف خانه به کار رفته دچار نشتی شده باشد و کف خانه شما خیس شده باشد. نشت آب در ساختمان خیلی خطرناک است که باید خیلی سریع به آن رسیدگی کنید. یکی از دلایل تخریب ساختمان ها ترکیدگی لوله و نشت آب است.

ممکن است نشت آب خیلی جزئی و کم باشد. ولی به مرور زمان کم کم به صورت نم و رطوبت جذب دیواره ها یا از کف به دیواره ها می رسد و باعث تخریب ساختمان ها نیز می شود. در مواردی همین ترکیدگی لوله با نم و رطوبت همراه است و بوی بسیار بدی کل خانه می گیرد. خیلی زود دلیل نم و رطوبت یاختمان خود را پیگیری کنید و از خسارت ها جلوگیری کنید.

 

اگر عایق کاری ساختمان باعث نم و رطوبت شده باشد:

بسیاری از افراد به این فکر می کنند که شاید ایزوگام و عایق توالت یا حمام یا آشپزخانه یا سقف ساختمان سوراخ شده و باعث ایجاد رطوبت و نم می شود. که این فکر در موارد زیادی باعث می شود که اقدام به تخریب قسمت هایی از ساختمان کنند. ولی پس از پیدا نکردن دلیل اصلی ایجاد نم و رطوبت هیچ کاری نکنید.

اول دلیل اصلی این نم و رطوبت خانه را شناسایی کنید و بعد شروع به رفع آن کنید. در بسیاری از موارد وجود نقص در ایزوگام ، قیرگونی و عایق های مختلف ساختمان باعث نم و رطوبت می شود. ولی بهتر است قبل از تخریب توالت، حمام یا آشپزخانه خانه خود، به دلیل پیدا شدن نم و رطوبت متمرکز شوید یا از متخصص این کار کمک بگیرید.

اگر مشکل نم و رطوبت از باران باشد:

بعضی اوقات در منزل و ساختمان رطوبت ایجاد می شود و شما با کنترل همه چیز متوجه چیزی نمی شوید که اگر موقع زمستان باشد و فصل بارندگی باشد امکان زیادی وجود دارد که منشاء اصلی نم و رطوبت بارندگی باشد.

و شناسایی و بررسی کردن محل سوراخ یا نشتی آب باران به سقف یا دیوار شاید برای شما دشوار باشد. بهترین راه کار این است که وقتی بارندگی شروع شد باید همه جای ساختمان را کنترل کرده و منشا اصلی آن را پیدا کنید در صورتی که موفق به یافتن و یا نیافتن آن شدید می توانید با ما تماس گرفته تا افراد متخصص این شرکت رفع نم و رطوبت دیوار و سقف ساختمان را برای شما انجام دهند.

نکته مهم:

بهترین تهویه آن است که احساس آرامش و راحتی در فرد ایجاد کند، که این مسئله بر سلامتی انسان بسیار موثر است. برای تنظیم تهویه طبیعی باید ۴۵ درصد پنجره‌ها قابل بازکردن باشد تا نم و رطوبت به وجود نیاید.

رطوبت مناسب در محیط خانه:

بسیاری از ما 90 درصد عمر خود را در محیط های بسته می گذرانیم. هوای مرطوب و سالم تنفس را راحت می کند. گرد و غبار هوا را کاهش می دهد، سیستم ایمنی را تقویت می کند. تمرکز را بالا می برد و از خشکی چشم و پوست جلوگیری می کند.

رطوبت مناسب هوا در محیط بسته 50 تا 55 درصد است، در دوران استفاده از وسایل گرمایشی به علت وجود دیوارها و پنجره های عایق گرما، تبادل رطوبت با هوای بیرون به حداقل می رسد و رطوبت هوا از میزان متعادل کمتر می شود. تنظیم طبیعی رطوبت از طریق تهویه هوا با باز گذاشتن پنجره ها و درها به خاطر صرفه جویی در مصرف سوخت و هوای سرد اغلب امکانپذیر نیست.

از آنجایی که هوا رطوبت مورد نیاز خود را در صورت کمبود، رطوبت آن را از منابع دیگری مانند گیاهان، اثاثیه، کاغذ، پوست انسان و ترشحات مخاطی بدست می آورد، پس بهتر است با فراهم کردن رطوبت مصنوعی به پایداری رطوبت هوای محیط کار و زندگی خود کمک کنیم.

در بعضی شرایط، رطوبت مصنوعی هوا می تواند از بروز مشکلاتی که نتیجه کاهش منبع اکسیژن است پیشگیری نماید از جمله:

 • تنش، خستگی و عدم تمرکز
 • مستعد شدن بدن برای
 • عفونت، سرفه و عطسه
  خشکی پوست و اگزما ناشی از خشکی آن

برای رفع نم حانه و ساختمان خود می توانید از این مقاله استفاده کنید و مشکل خود را حل کنید. اگر در این باره باز هم دچار مشکل شدید می توانید با این شماره تماس بگیرید. تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

حرفه ای ترین اکیپ تشخیص ترکیدگی لوله آب در تهران در سایت تشخیص کار

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

در هر ساعت از شبانه روز میتوانید فرم زیر را پر کنید تا در اولین فرصت پاسخگو باشیم.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =