رفع نشتی لوله فاضلاب ساختمان با دستگاه نشت یاب لوله آب

رفع نشتی لوله فاضلاب در سیستم های تاسیساتی ساختمان اهمیت بسیار دارد. لوله های فاضلاب به عنوان بخشی از سیستم لوله کشی ساختمان، دچار نشتی می شوند. در صورتی که اقدامات مناسب برای آب بندی انجام نشود، باعث نگرانی ساکنین می شود و باعث نم در دیوار و دیگر جاهای خانه نیز می شود.

آببندی لوله فاضلاب:

ترمیم و آببندی لوله های فاضلاب ساختمان بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد مشخصات فیزیکی و فنی آنها و چگونگی آب بندی اتصالات انواع لوله های ساختمانی، غیرممکن و غیر فنی است.

به همین دلیل در ادامه به معرفی مختصری از انواع لوله های فاضلاب می پردازیم. انواع گوناگون لوله فاضلاب ساختمانی مانند: پلیکا یک لایه و فشار قوی، پی وی سی، پوش فیت، گالوانیزه و چدنی در لوله کشی ساختمان به کار می رود و هر کدام از انواع لوله ها ساختار و جنس مختص به خود را دارند و از نقطه نظر روش نصب و اجرا، اقدامات آب بندی و دیگر کارها، معایب هایی را دارند.

اگر به خدمات رفع نشتی لوله فاضلاب و هر گونه ترکیدگی لوله نیاز دارید می توانید از صفحه تماس با ما با بخش پشتیبانی در تماس باشید.

انواع لوله های فاضلاب ساختمانی:

لوله های چدنی فاضلاب:

مزایا لوله چدنی: استحکام بسیار بالا، تحمل فشارهای خمشی و ضربه ایی و انعطاف پذیری ، عدم شکستگی و ضربه پذیری هم دارند.

معایب لوله چدنی: نصب و عایقکاری سخت، رسوب گیری و زنگ زدگی زیاد که گرفتگی آنها را شدید و زیاد می کند، دشواری و سختی در تعمیر و تعویض، وزن بالا و هزینه زیاد، آب بندی بسیار سخت، مقاومت کم در برابر نم و رطوبت، قدیمی بودن لوله از معایب این نوع لوله ها نیز می باشد.

لوله های گالوانیزه و رزوه ای:

مشخصات این نوع لوله های گالوانیزه لوله های فاضلاب شبیه لوله های چدنی است.

لوله های پوش فیت فاضلاب ساختمان:

مزایا لوله های پوش فیت: اجرا و نصب سریع، ارزان بودن، مقاومت مناسب در برابر نم و رطوبت اطراف لوله و وزن پایینی هم دارند.

معایب لوله های پوش فیت: سریع خراب شدن اتصالات و آب بندی آن ها در محل واشر بندی و اورینگ، مقاومت کششی کم، آب بندی سخت و مشکل اتصالات زاویه دار و تاثیرات بالا در تغییرات دمای آب داخل لوله از معایب های لوله های پوش فیت نیز می باشد.

لوله های پلیکا برای فاضلاب های ساختمانی:

ویژگی ها: مقاوم در مقابل خوردگی، مقاوم در برابر مواد شيميايی، انعطاف و مقاومت در برابر تنش های ناگهانی ،مقاومت در برابر شکستگی، استحکام کششی در مدت زمان طولانی، وزن سبک و استحکام بالا، مقاومت در برابر ساييدگی و اجسام تيز و برنده، آب بندی مناسب پس از نصب و بهره برداري، مقدار زبری و سختی پايين، مقاوم در برابر آتش نیز از ویژگی های لوله های پلیکا می باشد.

حرفه ای ترین اکیپ رفع نشتی لوله فاضلاب در تهران در سایت تشخیص کار

 

عوامل ایجاد نشتی در لوله های فاضلاب:

• وجود فشار زیاد خارج از مقاومت لوله های فاضلاب
• درست نصب نکردن لوله های فاضلاب بر اثر عبور سیالات
• خوردگی لوله های فاضلاب
• ضربه های ناگهانی به لوله های فاضلاب و اتصالات آن

اگر محل نشتی لوله کشی آب یا فاضلاب در داخل لوله جمع شده باشد باید از یک فرد با تجربه در زمینه رفع نشتی لوله فاضلاب با دستگاه کمک بگیرید. اگر نشتی به لوله های اصلی آب و لوله های که وصل به فاضلاب ساختمان به فاضلاب شهری نیز هستند ارتباط دارد. باید از سازمان آب و فاضلاب کمک بگیرید.

جمع بودن آب همیشگی در دور کنتور آب از نشانه های نشتی و ترکیدگی لوله نیز می باشد. به این صورت که آب با حرکت خود در لوله به کنتور می رسد ، اگر خاک آن قسمتی که لوله اب به سطح بالای زمین می رسد همیشه خیس باشد باید متوجه شوید که لوله های فاضلاب دچار نشتی شده است.

تخریب و نشست لوله های فاضلاب:

این روش که ابتدا با تخریب و بعد با بازسازی و تعمیر همراه است ریسک بسیار بالایی دارد و بر اثر آن زیر سازی که در اول ساخته شده نشست می کند.

نحوه آب بندی لوله های فاضلاب

نحوه آب بندی با مواد چسبی و ترکیبات دست ساز:

این نحوه آب بندی به برخی از لوله ها از سقف پایین و یا کف به بالا امکان پذیر باشد مورد استفاده قرار می گیرد. مواد دست ساز به کار رفته مانند: سیمان ، بستن تیوب و تخم مرغ با شکر و دیگر روش ها نیز می باشد.

آب بندی نشتی لوله های فاضلاب ساختمانی

عایق بندی و نشت گیری لوله های فاضلاب با مواد نانو:

هر کدام از لوله های فاضلاب ساحتمان عایق بندی مخصوص خود را دارند. برای عایق بندی اصولی و تخصصی از موادی مانند عایق نانو و نانو پلیمر اصلی و با کیفیت برای همه ی لوله ها استفاده شود بهترین نوع نشت گیر لوله ها به حساب می آید.

ویژگی های مواد نانو برای نشت گیرهای لوله های فاضلاب:

مواد نانو برای تعمیرات نشتی و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی لوله ها به کار می رود. در بعضی موارد با استاندارد های روز دنیا در سیستم های آب و فاضلاب میزان تحمل و مقاومت فشار نشت گیر و تاسیسات تا 30 بار بررسی می شود. این محصولات بهداشتی و غیر سمی هستند.

نکاتی در مورد نشتی لوله های فاضلاب باید در نظر بگیریم:

1- اتصالات را کامل و با دقت جا بزنید از جا زدن لوله ها اطمینان حاصل کنید.

2- پیدا کردن تمامی نقاطی که دچار شکستگی و ایجاد نم شده است.

3- برای اتصال دو لوله به همدیگر چه از داخل و چه از بیرون، از چسب زیادی استفاده کنید.

4- قبل از چسب زدن یا گرم کردن اتصالات و لوله ها باید آنها را تمیز بنمایید تا خیس و کثیف نباشند.

5- پس از تعمیرات لوله و اتصالات فاضلاب و رفع نم برای اطمینان از رفع نشتی لوله فاضلاب ، باید چند روزی روی آنها خالی بماند.

6- دقت داشته باشید که پوسیدگی اتصالات و لوله ها، فشار بیش از حد به بقیه لوله ها وارد نکند زیرا خسارات شدیدتری به وجود می آورد.

7- در هنگام گرم کردن لوله و اتصالات دقت داشته باشید که به قسمت های دیگر خسارت وارد نشود و لوله ها و اتصالات را بیش از حد گرم نکنید.

8- عدم استفاده از وسایلی که مخصوص تعمیرات لوله و اتصالات فاضلاب نیست به خصوص در مسیر های افقی از اتصالاتی که مخصوص آن لوله ها نیست هرگز استفاده نکنید.

تعمیرات لوله های فاضلاب:

تعمیرات لوله های فاضلاب شامل مواردی از جمله: تعمیرات لوله های فرسوده، تشخیص ترکیدگی لوله و از بین بردن نشتی آب، برطرف سازی اشکالات موجود در سیستم لوله کشی فاضلاب، لوله بازکنی، رفع صدای فاضلاب و رفع چکه کردن لوله می باشد.

اگر اشکال از سیستم لوله کشی فاضلاب و اجرای لوله کشی فاضلاب نباشد، لوله ها ممکن است پس از مدتی دچار گرفتگی و یا نشتی شوند که هر کدام مشکلات مخصوص به خود را دارند.

گرفتگی لوله فاضلاب به دلیل رسوب مواد جامد می باشد که با کمک دستگاه های مخصوص، گرفتگی برطرف خواهد شد. اما اگر لوله ها به علت فرسودگی دچار نشتی شده باشند باید هر چه سریعتر برای تخریب و خسارت های ساختمانی، نشتی را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

حرفه ای ترین اکیپ رفع نشتی لوله فاضلاب ساختمان در تهران در سایت تشخیص کار

 

نشت یابی لوله کشی فاضلاب با دستگاه:

اگر نشتی لوله کشی آب یا فاضلاب در منزل باشد باید از یک فرد ماهر در زمینه ی تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه کمک گرفت. اما اگر نشتی از لوله های اصلی سازمان آب و لوله هایی که فاضلاب ساختمان را به فاضلاب شهری متصل می کنند باشد باید سازمان آب و فاضلاب را در جریان قراردهید.

از نشانه های نشتی آب خیس بودن همیشگی کنتور است. به این شکل که آب در طول لوله حرکت کرده و به کنتور رسیده است. اگر در مکانی که لوله ی آب در سطح زمین می رسد و خاک آن قسمت همیشه خیس بود نشانه ای دیگر از نشتی آب لوله های فاضلاب است.

نشت در لوله های پی وی سی، نشت یابی و تعمیرات:

بعضی اوقات شرایطی پیش می ‌آید که تعمیر فوری نشتی لوله پی وی سی، ولی به صورت اقدامی موقتی ضرورت می یابد. یک روش این است که لوله ترکیده و نشت دهنده را ببرید و آن را با یک مفصل جدید تعویض کنید.

هرچند در بسیاری از موارد وصله زدن با محصول دکتر پایپ برای این که جلوی نشت را تا زمان تعمیر دائمی بگیرد، کافی خواهد بود. به این ترتیب لازم نیست مانند گذشته برای تعویض فوری لوله اقدام کنید. استفاده از محصول دکتر پایپ به دلیل سهولت و سرعت کاربرد و در دسترس بودن آن روشی مقرون به صرفه تر از تعویض بخشی از لوله خواهد بود.

 

انواع روش های تعمیر و رفع نشتی لوله فاضلاب:

 

1- آب را قطع کنید:

تمام نقاط نشتی آب را در زمان جریان داشتن آب مشخص کنید، سپس این نقاط را با ماژیک علامت بزنید. پس از آن آب را قطع کنید تا بتوانید مرحله تعمیر نشتی را شروع کنید. مطمئن شوید که هیچ کدام از نشتی‌ها را فراموش نکنید.

2- فشار را آزاد کنید:
سپس شیرها را باز کنید تا آب درون لوله ها خالی شود. این که هیچ آبی در لوله وجود نداشته باشد و بعد می توانید یک قابلمه یا لگن را زیر نشتی بگذارید تا خانه تان را آب برندارد و وسایل آسیب نبیند.

3- خمیر آپوکسی را محکم دور نشتی بچسبانید:

خمیر آپوکسی را در نقطه نشتی بگذارید و آن را آن قدر به لوله فشار بدهید تا در تمام جهات به اندازه 5 سانتی متر پخش شود و کاملا ناحیه نشتی را بپوشانید. ده دقیقه صبر کنید تا خمیر سفت شود.

4- نوار فایبرگلاس را دور نشتی بپیچید:

آب نوار فایبرگلاس را نرم می کند و نوار را 5 تا 10 ثانیه در آب بگذارید، سپس نوار را دور نقطه نشتی بپیچید و مطمئن شوید که نشتی کاملا به هم چسبیده است. اگر نشتی مشاهده کردید، با چسب بیشتری جلوی نشتی را بگیرید.

برای رعایت بهداشت حتما از دستکش استفاده کنید. مدتی صبر کنید تا نوار به لوله بچسبد. زمان صبر کردن تا باز کردن مجدد جریان بستگی به دمای سیال درون لوله دارد. حداقل زمان لازم 20 دقیقه و حداکثر 180 دقیقه است.

تعمیرات سیفون و لوله کشی فاضلاب ساختمان:

بیشترین دلایلی که سبب بروز مشکلات در قسمت سیستم لوله کشی توالت می شود مربوط به سیفون می باشد. مهمترین علت خراب شدن سیفون ، از بین رفتن آب بندی آن است. این خرابی ناشی از اختلاف فشار بین دو طرف سیفون و یا از بین رفت چسب اتصال می باشد. گاهی نیز سیفون توالت دچار نشتی می شود. نشتی آب از این وسیله به قدری بی سر و صدا صورت می گیرد که امکان تشخیص دادن آن بسیار سخت است.

اگر سیستم لوله کشی توالت دچار گرفتگی شده باشد با لایروبی لوله به کمک دستگاه فنر لوله بازکنی برقی و یا دستگاه تراکم هوا می توان گرفتگی را برطرف نمود.

تعویض لوله های کهنه به لوله های نو:

در صورت قدیمی بودن سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان تعویض لوله کاری ضروری است. اگر ساختمان شما قدیمی است و لوله های آن دچار نشتی شده اند با یک بار نشت یابی و رفع نم دیوار کار تمام نخواهد شد و پس از گذشت مدتی دوباره در قسمتی دیگر شاهد نشتی آب خواهید بود. از این رو بهتر به فکر تعویض لوله های آب یا فاضلاب منزل خود باشید.

تعمیرات لوله فاضلاب و رفع نشتی آن:

• در هنگام آب بندی و ترمیم لوله ها و اتصالات پلیکا، استفاده ای از لوله و اتصالات پوش فیت به عمل نیاید.

• برای اطمینان از کارایی رفع نشتی لوله فاضلاب ، چند روز پس از رفع مشکل، روی موضع نشتی بایستی خالی بماند.

• تمامی نقاط شکستگی یا درز اتصالات و یا محل هایی که ایجاد نم کرده و باعث ایجاد خسارت می شوند را باید با دقت پیدا کرد.

• دقت داشته باشید که اتصالات و لوله ها در هنگام نصب یا تعمیر به طور کامل جا رفته باشد. در غیر این صورت وقوع نشتی به ویژه در محل اتصالات بسیار محتمل است.

• در هنگام نصب یا تعمیرات بعدی، از بکار بردن وسایل و اتصالات غیر مرتبط با آن لوله و اتصال اکیدا خودداری کنید. این مساله را مخصوصا در مسیرهای افقی جدی بگیرید.

برای رفع نشتی لوله فاضلاب ساختمان می تواند از سایت تشخیص کار در بخش رفع نشتی لوله های فاضلاببا ما همراه باشید و اطلاعات کافی را در این مورد کسب کنید.

Facebook
Twitter
LinkedIn

در هر ساعت از شبانه روز میتوانید فرم زیر را پر کنید تا در اولین فرصت پاسخگو باشیم.

بسیار باعث دلگرمی ماست اگر نظرتان را در پایین همین صفحه بنویسید. سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =